مزایای انجام بازی در کودکان و بزرگسالان

فرشاد سعیدزاده پنجشنبه 16 دی 1400 - 16:07
مزایای انجام بازی در کودکان و بزرگسالان
انجام بازی ها برای کودکان و بزرگسالان دارای مزایای بسیار زیادی است. در این مقاله قصد داریم در مورد بخشی از مزایای بی شمار بازی کردن صحبت کنیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

انتخاب و تصمیم گیری یکی از ویژگی های برتری بخش انسان است که خداوند با ما بخشیده است. اگر دقت کنید به جز انسان هیچ موجود دیگری بر روی زمین توانایی انتخاب و تصمیم گیری ندارد. به عنوان مثال یک گربه به دنیا می آید و در روز به دنبال غذا است و جز این کار ها نمی تواند انتخاب دیگری داشته باشد. حیوانات روند تکراری زندگی خودشان را هر روز و تا پایان عمر تکرار می کنند. اما می بینیم که در انسان این امر به شکلی متفاوت است. ما انسان ها علاوه بر انجام غریزه ها مثل غذا خوردن ، خوابیدن و دیگر غرایز می توانیم انتخاب کنیم که چه کارهای مهمی انجام دهیم. می توانیم انتخاب کنیم روند زندگیمان به شکل دیگر موجودات نباشد. به عنوان مثال انتخاب می کنیم به فضا برویم ، انتخاب می کنیم درخت بکاریم یا نه و بسیاری از انتخاب های دیگر که در دیگر موجودات این مورد به هیچ عنوان مشاهده نمی شود.

ارتباط بین انتخاب ها و بازی ها

زمانی که ما انتخابی می کنیم در واقع برای انجام آن تصمیم گرفتیم. تصمیم گیری و انتخاب مهمترین قسمت زندگی به شمار می آید. کودکان و افراد در بازی های می آموزند که در مواجهه با چالش ها و مسائل مختلف چه تصمیمی بگیرند تا بتوانند پیروز از بازی خارج شوند. زمانی که با یک چالش در بازی رو به رو می شویم چندین راه در مقابل ما قرار می گیرد. ما مجبور هستیم در نهایت یکی از آنها را انتخاب کنیم. ممکن است تصمیم ما درست و یا غلط باشد. در واقع در بازی ما تمرین می کنیم آزمون و خطا کنیم. در بازی های می توانیم اشتباه کنیم و تاثیر اشتباه را ببینیم و از تکرار آن جلوگیری کنیم. البته برد و باخت در بازی های خیلی مهم نیست و مهم این است که ما بتوانیم تصمیم گیری و انتخاب کردن را بیاموزیم.

بازی ها به ما کمک می کنند تا هوش تصمیم گیری داشته باشیم. در شرکت ها و مجموعه ها اکثر تصمیم گیری بر عهده مدیر ها است. آنها هستند که تصمیم می گیرند چه کاری انجام شود یا انجام نشود و تمام موفقیت و یا شکست یک مجموعه بر عهده مدیران آن مجموعه ها است. مدیران باید بلد باشند که چه تصمیمی می گیرند و چه انتخابی انجام می کنند. کوچکترین اشتباه در انتخاب می تواند کار را برای کارکنان و کل مجموعه سخت کند. این مهم است که یک مدیر به صورت توانمند رشد کرده باشد.

تا اینجا فکر کنم با اهمیت انتخاب و تصمیم گیری آشنا شده باشید.

متاسفانه در کشور ما این موضوع بسیار مشاهده می شود. افراد بسیاری که در بزرگسالی نمی توانند بدون کمک پدر و مادر خودشان از پس تصمیمات مهم زندگی بر بیایند. با اینکه فرد ازدواج کرده اند اما هنوز پدر و مادر برایشان تصمیم گیری می کنند. این مورد در انتخاب رشته تحصیلی به طرز عجیبی رواج دارد.

البته این موضوع باعث نمی شود که بگوییم کودکان از درس خواندن دست بردارند و فقط بازی و تفریح کنند. بهتر است که همه افراد به اندازه کافی تفریح و کنند ، به اندازه کافی درس بخوانند و اصول زندگی را بیاموزند. حتی بهتر است که به کودکان اجازه تصمیم گیری در قسمت های مختلفی از زندگی خود را بدهیم. به تعادل رساندن تمام این متغیر ها است که می تواند در آینده یک فرد مستقل و موفق ( موفق در تعریف عام ) را بسازد. البته نا گفته نماند هیچ انسان کاملی در دنیا وجود ندارد و همه افراد نقص هایی دارند. اما باید در تلاش باشیم نقص هایی که باعث میشود که زندگی برای افراد سخت شود را بر طرف کنیم. بیشتر افراد هر دو گروه ( کسانی که به صورت افراطی یا فقط بازی و تفریح کردند و گروهی که همیشه مشغول بچه خوب بودن بودند ) در بزرگسالی متضرر شدند.

البته استقلال در تصمیم گیری فقط به خاطر انجام دادن یا ندادن بازی های نیست. اینکه افراد توانایی تصمیم گیری در بزرگسالی ندارند به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که این مقاله مربوط به این موضوع نیست.

بازی های چگونه به تصمیم گیری صحیح کمک می کند ؟

شما بازی پینگ پنگ یا همان فوتبال را در نظر بگیرید. فرد در لحظه با صد ها چالش روبرو است. یک پینگ پنگ باز در صدم ثانیه باید تصمیم بگیرد میزان ضربه به توپ را کنترل کند ، محل فرود توپ را انتخاب کند و یا واکنش حریف را به ضربه اش را تصور کند و برای آن لحظه آماده شود. پس از پردازش همه این اطلاعات حالا باید هماهنگی میان مغز و اعضای بدن را برقرار کند تا بتواند تمام این تصمیمات را به درستی اجرا کند. حتی فوتبالیستی را تصور کنید که در موقعیت حمله به دوازه حریف است. او باید در لحظه بهترین انتخاب را انجام دهد. او نیز در همان لحظه باید صد ها عامل را بررسی کند و همه اینها فقط در چند صدم ثانیه انجام می شود.

مثال های بالا برای ورزش های حرکتی بود. فرض کنید شطرنج بازی که در یک حرکت خود با صدها احتمال مواجه است. او در بازی شطرنج می آموزد که هر کس توانایی منحصر به فرد خودش را دارد. چرا که هر مهره شطرنج نحوه حرکت مخصوص به خودش را دارد. پس او باید از توانایی هرکس به بهترین شکل استفاده کرد. این ویژگی که درست در مدیران موفق یافت می شود. چرا که مدیران یاد گرفته اند از ویژگی هر کس به بهترین شکل استفاده کنند.

بزرگترین درس انجام بازی ها؛ رویارویی با چالش ها و آموختن تصمیم گیری و انتخاب است. در دنیای کوچک بازی های می توان اشتباه کرد بدون اینکه از عواقب تصمیم گیری ترسید. چرا که اشتباهات فقط منجر به یک باخت ساده می شود. اما تصمیم گیری اشتباه در زندگی می تواند منجر به اتفاقات بد شود. تصمیم گیری های غلط و درست در بازی در همان دنیای بازی باقی می مانند و به دنیای واقعی راه پیدا نمی کنند. با بازی ها یاد می گیریم انتخاب های خود را اصلاح کنیم و یا بتوانیم انتخاب های درست را بیابیم و آنها را به درستی اجرا کنیم. در بازی های می توان ریسک کرد ، نقشه چید ، مسیر ها را آزمایش کرد و حس شیرین رقابت را تجربه کرد. حتی کودکان در بازی ها برای جلوگیری از شکست تصمیم می گیرند با حریفان خود همکاری کنند و تعامل کنند ( که این مورد در بازی منچ بسیار مشاهده می شود). مثلا در بازی منچ همه با هم رقیب هستند اما به محض اینکه یک نفر در آستانه برنده شدن قرار دارد همه باهم متحد می شوند که از برنده شدن آن فرد جلوگیری کنند. پس آنها می آموزند که باید در مواقعی با رقبا تعامل کرد.

بازی و سلامت ذهن

بازی های به سلامت ذهن و بدن بسیار کمک می کنند. بازی کردن در بزرگسالی هم نباید ترک شود. تنها در بازی های است که می توانید برای مدتی هم که شده از پریشانی های فکری خارج شده و برای مدتی بدون دغدغه باشیم. پس قدرت بازی ها را دست کم نگیریم.

مزایای بازی کردن

 • تمرین تصمیم گیری و انتخاب
 • ایجاد هماهنگی بین ذهن و اعضای بدن
 • رفع افسردگی
 • ایجاد نشاط
 • سلامت بدن و ذهن
 • برقراری ارتباط

به جرات می توان گفت بیشتر زندگی تصمیم هایی است که میگیریم. مابقی زندگی هم اجرا کردن درست آن تصمیمات است.

برای انجام بازی های نیاز نیست اتاق کودک را پر از اسباب بازی کرد. با همین وسایلی که در اطراف خود داریم می توانیم بازی های جذاب و زیبا بسازیم.

نظرات
  مزایای انجام بازی در کودکان و بزرگسالان
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.