مار و پله یک بازی فکری محسوب می شود ؟

فرشاد سعیدزاده چهارشنبه 22 دی 1400 - 20:22
مار و پله یک بازی فکری محسوب می شود ؟
اکثر ما بازی مار و پله را بازی و کردیم و یا حداقل اسم آن به گوشمان رسیده. این بازی معمولا به همراه بازی منچ عرضه می شود و بیشتر محبوبیت آن برای افراد این دوره فقط به خاطر عرضه شدنش در کنار بازی منچ است. در این مطلب قصد داریم بازی مار و پله را بررسی کنیم.

از نظر من بازی مار و پله باید از رده بازی های فکری خارج شود. چرا که این بازی تنها روی عدد تاس می چرخد و فکر افراد هیچگونه تاثیری روی این بازی ندارد. در این بازی تنها یک مهره داریم که یک تاس تعیین می کند این مهره چند خانه حرکت کند. به عنوان مثال زمانی که تاس شماره 3 نمایش داده شود جز حرکت تاس شماره 3 چه چاره دیگری خواهیم داشت؟ پس کجای این بازی فکری است؟

البته به این نکته توجه داشته باشید چون مار و پله یک بازی فکری نیست دلیل نمی شود بازی به درد نخوری هم باشد. برای درک بهتر پیشنهاد میکنم نگاهی به دلیل ساخت و تاریخچه کوتاه این بازی داشته باشید.

تاریخچه و دلیل ساخته شدن بازی مار و پله

زمان پیدایش این بازی به خیلی سال قبل باز میگردد. زمانی که هنوز مسیح به دنیا نیامده بود. البته خیلی خیلی خیلی قبل تر یعنی حدود 2 هزار سال قبل از تولد حضرت مسیح این بازی ساخته شده بود. مار و پله مانند شطرنج در هندوستان ساخته شد و سپس در کل دنیا شناخته شد. هندی ها قصد داشتند از طریق این بازی دستورات دینی خود را به کودکان آموزش دهند. هر کدام از این مار ها و نردبان ها نشان دهنده یکی از نماد های مذهبی بودند. مارها نماد بدی و نردبان ها نماد نیکی و خوبی بودند. همچنین مارها نمایشی از کارما نیز بودند. یعنی اگر مارها تو را نیش زدند به واسطه کارهای بد تو بودند و اگر نردبان نصیب تو میشد به خاطر کارهای خوب گذشته تو بوده.

در طول این سالها هم نسخه های بسیار زیادی از بازی مار و پله ساخته شد. نسخه های اسلامی ، که در آن روزه گرفتن و نماز خواندن و انجام ندادن کارهای ناپسند آموزش داده میشد. یا مثلا نسخه هایی برای آموزش صرفه جویی که مارها نماد انجام دادن کارهای پرمصرف و نردبان ها صرفه جویی ها بودند.

پس فکر کنم تا اینجا مشخص شد که بازی مار و پله به چه دلایلی ساخته شده است.

استفاده از مار و پله برای آموزش

اگر به تاریخچه این بازی دقت کنید متوجه میشوید که از این بازی تنها برای آموزش به کودکان استفاده میشد. آموزش هایی مثل دین و صرفه جویی که میتواند تاثیر بسیار زیادی هم در یادگیری و درک موضوعات داشته باشد.

خود من در کودکی نسخه دینی مارو پله را بازی کرده بودم و یک درس آن را هنوز فراموش نکردم. در این نسخه بلند ترین مار مربوط به ترک نماز بود که شما را از خانه حدودا 93 یا 94 به به خانه 4 میفرستاد. این مار قصد داشت نشان دهد که ترک نماز چه گناه بزرگی است. پس این یعنی تاثیر آموزش از طریق بازی، که باعث شد بعد از گذشت 20 سال این موضوع هنوز که هنوزه در ذهن من بماند.

آموزش دادن از طریق بازی مار و پله بسیار عالی است و اصلا به همین خاطر ساخته شده است. اگر قصد خرید بازی مار و پله را داشتید بهتر است نوع آموزشی آن را تهیه کنید. چرا که کودکان علاوه بر سرگرم شدن مطالب جدید و مهم را هم می آموزند.

استفاده از مار و پله در در دورهمی ها

مار و پله را می توان جزو بازی های دورهمی هم دانست که با آن در کنار دوستان و خانواده می توان مدتی وقت گذراند. البته نا گفته نماند که در این مدت زمان بگو بخند افراد زیاد است و این زمان هم با شادی سپری میشود. مار و پله بیشتر شناخته شدنش را مدیون بازی محبوب منچ است. چرا که صفحه مار و پله پشت صفحه منچ چاپ میشد و مردم برای خرید بازی منچ مجبور بودند بازی مار و پله را هم خریداری کنند. به همین خاطر بود که بازی مار و پله بین افراد این چند دوره اخیر شناخته شد.

نتیجه گیری

اگر بخواهیم به این بازی نگاه غیر آموزشی داشته باشیم نمی توان آن را یک بازی فکری برای تقویت هوش و حافظه دانست. در این بازی ما فقط حمل کننده مهره هستیم و این تاس است که برای ما تصمیم میگیرد. پس می توان نتیجه گرفت که مار و پله یک بازی فکری نیست و فقط برای آموزش دادن به کودکان از آن استفاده میشد. چرا که فهمیدن آموزش ها از طریق بازی بسیار آسان تر و قابل فهم تر است.

البته می توانید با خلاقیت خودتان این بازی را به شکل های دیگر هم بازی کنید. مثلا به جای استفاده از 1 مهره با 2 مهره بازی را انجام دهید. و یا در داخل بازی از کارت استفاده کنید. به زودی در هوشابه تعدادی از تغییرات در بازی مارو پله را منتشر خواهیم کرد.

ممنونم که همراه هوشابه بودید.

نظرات
    آیا مار و پله یک بازی فکری محسوب می شود ؟
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
    • - لطفا فارسی بنویسید.