قوانین بازی منچ و مروری بر گذشته آن

فرشاد سعیدزاده چهارشنبه 25 اسفند 1400 - 23:05
قوانین بازی منچ و مروری بر گذشته آن
بازی منچ یکی از محبوب ترین بازی های رومیزی و برد گیم است. در این مطلب قصد داریم درباره قوانین بازی منچ ، نحوه انجام و درباره گذشته آن بنویسیم. با من همراه باشید.

بازی منچ در کشور آلمان و توسط جوزف فردریش ابداع شد و بعدها در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران شناخته شد. منچ دارای قوانینی است که برای انجام بازی باید آنها را رعایت کنیم. در ادامه به تمام قوانین منچ و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت و مرور کوتاهی هم به گذشته و تاریخچه آن خواهیم داشت.

توضیح کلی درباره قوانین منچ

این بازی بین 2 تا 4 نفر انجام می شود و هر فرد هدایت یک رنگ از مهره ها بر عهده دارد. هر رنگ دارای 4 مهره است که هر بازیکن باید تلاش کند هر 4 مهره خودش را به 4 خانه پایانی ببرد تا برنده بازی شود. هر کس بتواند زودتر از بقیه به 4 خانه پایانی برسد نفر اول است و بقیه باید برای دومی ، سومی و چهارمی تلاش کنند (البته چهارمی تلاش نداره بی تلاش هم میشه بهش رسید). در این بازی تاس تعیین می کند که هر فرد باید در بازی چه کاری انجام دهد. پس در بازی منچ درصد کمی فکر و درصد بسیار زیادی شانس و تاس خوب دخیل است. در واقع این بازی بیشتر برای تقویت شمارش ، حدس و بررسی احتمالات و برنامه ریزی بر اثر اتفاقات احتمالی مورد استفاده قرار می گیرد.

هر کس در هر نوبت فقط می تواند یک بار تاس بریزد اما زمانی که تاس شماره 6 بیاورد می تواند به عنوان جایزه یک بار دیگر هم تاس بریزد. اگر در همان جایزه هم دوباره 6 بیاورد باز هم می تواند تاس بریزد. پس با هر بار آوردن تاس شماره 6 می توانید جایزه دوباره تاس ریختن دوباره به دست آورید.

بازی های منچ 6 نفره و 8 نفره هم تولید شده ولی خیلی مورد استقبال مردم قرار نگرفته است.

توضیح کلی درباره قوانین منچ

نحوه شروع بازی منچ

ابتدا هر فرد رنگ مهره خود را انتخاب می کند. اگر در مورد انتخاب رنگ با هم اختلاف دارید می توانید این کار را به تاس بسپارید. به این صورت که هر دو با هم تاس بریزید و هرکس عدد بیشتری آورد او رنگ مورد نظرش را انتخاب می کند. اگر تاس برابر آوردید دوباره تاس بریزید تا یک نفر عددش بیشتر شود. (ما به اینجا هم فکر کردیم و براش قانون گذاشتیم. ببینید که هوشابه چقدر خفنه)

انتخاب شروع کننده بازی

معمولا در بازی منچ بهتر است فردی که از همه سن کمتری دارد بازی را شروع کند و بعد از او نوبت به فردی میرسد که در سمت چپ او قرار دارد. اما اگر انتخاب فرد کوچکتر را به عنوان شروع کننده قبول ندارید می توانید از تاس کمک بگیرید. هر نفر یک بار تاس بریزد و هرکس تاس بالاتری آورد شروع کننده بازی است. نفر بعدی هم کسی است که در سمت چپ او نشسته است.

وارد شدن به زمین بازی

برای اینکه بتوانید مهره ای را وارد زمین بازی کنید باید در نوبت خود تاس شماره 6 بیاورید. زمانی که تاس شماره 6 می آورید می توانید انتخاب کنید که 6 خانه به جلو بروید و یا یک مهره به داخل زمین بیاورید. اما اگر خانه شروع شما پر باشد و شما یک مهره داخل آن دارید نمی توانید مهره دیگری به داخل جریان بازی بیاورید. پس برای اینکه بخواهید از تاس شماره 6 خود برای داخل آوردن مهره ای استفاده کنید باید خانه شروع شما خالی از مهره شما باشد.

تاس شماره 6 قرمز

نحوه حرکت مهره ها در منچ

زمانی که تاس انداختید و تاس شما هر شماره ای را نشان داد می توانید به همان میزان به جلو حرکت کنید. هنگام حرکت توجه داشته باشید که خانه ای روی آن قرار دارید جزو شمارش حساب نمی شود. پس شمارش شما از خانه جلویی شروع می شود.

اگر خانه ای که قرار است به داخل آن بروید و آن خانه با مهره خودتان پر بود نمی توانید دو مهره را در یک خانه قرار دهید. پس باید مهره دیگری را حرکت دهید. اگر هم مهره دیگری برای حرکت نداشتید نوبت حرکت شما از دستتان خواهد رفت.

مشخص بودن جهت حرکت مهره ها در بازی منچ

نحوه زدن و خوردن مهره ها در منچ

اگر شما در بازی شماره ای آوردید که می توانستید وارد خانه ای شوید که مهره ای حریف در آن قرار داشت می توانید آن مهره را بزنید. مثلا شما رنگ زرد هستید و در خانه جلویی مهره شما مهره رنگ سبز وجود دارد. پس شما با آوردن تاس شماره یک می توانید مهره او را بزنید و از بازی خارج کنید. آن مهره باید دوباره با آوردن عدد 6 وارد بازی شود.

اگر این شرایط برعکس شود شما مهره ای را از دست خواهید داد.

پایان بازی رتبه بندی بازیکن ها

در صورتی که هر بازیکن بتواند زودتر از همه هر 4 مهره اش را به خانه های پایانی ببرد برنده بازی خواهد شد. اگر اولین نفر خانه های پایانی را پر کنید نفر اول ، اگر دوم نفر باشید نفر دوم خواهید بود. بقیه رتبه ها هم به همین ترتیب مشخص می شود.

نکاتی که در بازی منچ باید رعایت شود

 1. دو مهره را نمی توان در یک خانه قرار داد. در صورتی که مهره شما در یک خانه بود دیگر نمی توانید مهره دیگر خود را در آن خانه ببرید.
 2. هیچ مهره ای نمی تواند وارد خانه شروع حریف شود. خانه های شروع همان خانه ابتدایی است که رنگ آن با رنگ مهره های هر بازیکن یکی است. همچنین خانه های شروع حریف جزو شمارش محسوب نمی شود. مهره ای هم که در این خانه ها دارید در امان است.
 3. نمی توانید جایزه تاس ها را جمع کنید و سپس همه را حرکت کنید. یعنی اگر 6 آوردید ابتدا باید 6 را حرکت کنید و بعد جایزه 6 را بندازید و آن را حرکت کنید.
 4. نمی توانید تاس را روی یک شماره بچرخانید. هنگام تاس ریختن تاس شما باید چند دور روی زمین غلت بخورد.
 5. دو نفر می توانند با هم یار و همدست شوند. اما اگر در جایی مجبور به زدن همدیگر باشند باید اینکار را انجام دهند. مثلا تنها یک مهره در زمین دارید و تاسی آوردید که باید مهره یار خود را بزنید. پس در این شرایط حتما باید تعداد تاس را به جلو بروید و مهره یار خود را از بازی خارج کنید.

در بازی منچ دو تا مهره نمی توانند یک خانه قرار بگیرنددر منچ هیچ مهره ای نمی تواند وارد خانه شروع حرفش شودجایزه تاس ها را در بازی منچ نمی توان جمع کرد و یکجا حرکت کردهنگام تاس ریختن نمی توان تاس را روی یک شماره چرخاند

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.