آموزش متنی و ویدیویی قوانین بازی تخته نرد-backgammon

توسط
آموزش متنی و ویدیویی قوانین بازی تخته نرد-backgammon
تخته نرد یک بازی قدیمی ایرانی است. قدیمی ترین تخته نرد جهان در شهر سوخته واقع در سیستان و بلوچستان یافت شده است. تخته نرد یک نوع بازی فکری ؛ که متکی به برنامه ریزی ، نوع روش بازی و شانس است.

معرفی و نحوه انجام بازی تخته نرد

تخته نرد از 24 مثلث تشکیل شده است. این 24 مثلث در 4 قسمت قرار دارد (در هر قسمت 6 مثلث). یک قسمت خانه خودی ، یک قسمت خانه حریف و دو قسمت خارجی است (به مثلث ها خانه هم می گویند).

بازیکنان رو به روی یکدیگر می نشینند. قسمت خانگی یک بازیکن باید سمت راست او قرار گیرد و قسمت خانگی بازیکن دیگر باید سمت چپش باشد. بازیکنان باید مهره ها را به خانه خودشان ببرند و از زمین بازی خارج کنند.

نحوه چیدمان و خانه ها در تخته نرد

مسیر حرکت تخته نرد

شروع بازی تخته نرد

نحوه چیدمان مهره های تخته نرد

نحوه چیدمان بازی تخته نرد

تعیین شروع کننده بازی

ابتدا هر نفر یک تاس بر می دارد و هر دو بازیکن تاس را باهم می ریزند. هرکه عدد بیشتری آورد شروع کننده بازی است. اگر هم هر دو عدد برابر بود مجددا تاس می ریزند.

شروع بازی

باید در هر حرکت دو تاس بریزید و هر دوتاس را باید همزمان بریزید.اعداد قسمت بالایی تاس نشانگر تعداد حرکت شماست.مثلا اگر 6 و 4 آمد می توانید یک مهره را 6 خانه  (مثلث) و مهره ای دیگر را 4 خانه (مثلث) حرکت دهید و یا می توانید یک مهره را 10 خانه حرکت دهید.

پس از اینکه تاس ها را ریختید باید مهره خود را به سمت خانه های خالی ببرید و یا به خانه هایی ببرید که با مهره های خودتان پر شده است. مهره را نمی توانید در خانه هایی که حریفتان با 2 مهره و یا بیشتر پر کرده است قرار دهید.

محافظت از مهره ها

اگر مهره ای از شما و یا حریفتان به صورت تکی در یک خانه قرار داشت احتمال خارج شدن آن از روند بازی زیاد است (به اصطلاح زدن و یا خوردن). اگر مهره شما خورد باید آن را از بازی خارج کنید و سعی کنید آن را وارد بازی کنید و برای وارد شدن هم باید این کار را از قسمت خانه حریف آغاز کنید (مهره خارج شده فقط باید وارد قسمت خانگی حریف شود).

وارد شدن به زمین بازی

اگر مهره ای از شما از دور بازی خارج شد ، شما باید تاس بریزید و هرعددی که آمد مهره خود را در یکی از خانه های خالی یا خانه هایی که مهره خودتان در آن قرار دارد بچینید. حتی می توانید مهره های تکی موجود در خانه حریف را بزنید. اگر تاس ریختید و هردو شماره تاس نشانگر دو خانه پر در قسمت خانگی حریف بود (خانه ای که با دو مهره یا بیشتر پر شده است) نمی توانید مهره خود را وارد زمین کنید و تا زمانی که مهره ای خارج از زمین بازی دارید حق حرکت دادن مهره های دیگر را ندارید. برای حرکت دادن مهره ها باید تمام مهره های شما در جریان بازی باشد.

به عنوان مثال در تصویر پایین مهره نارنجی که در وسط زمین بازی قرار دارد با توجه به تاس های موجود نمی تواند وارد جریان بازی شود.

برای وارد شدن مجموع دو تاس محسوب نمی شود و فقط باید یکی از تاس ها در نظر گرفته شود. مثلا در تصویر پایین مجموع دو تاس می شود عدد 9؛ ولی مهره خارج از جریان را نمی تواند در خانه 9 نشاند.

در تصویر پایین اگر یکی از تاس ها شماره 1 یا 5 را نشان می داد ؛ مهره خارج از جریان بازی می توانست وارد زمین شود.

در زدن و خارج کردن مهره های حریف از بازی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

بازی قفل شده تخته نرد

قانون جفت در تاس ها

زمانی که تاس ها را ریختید و هر دو تاس یک عدد مشابه را نشان دادند؛ شما شانس دو برابر به دست آوردید. مثلا اگر هر دو تاس عدد 5 را نشان دهند می توانید 4 بار عدد 5 را بازی کنید. بیشترین میزان حرکت در بازی برای تاس جفت 6 و کمترین میزان حرکت برای تاس های 1 و 2 است. شما اگر جفت 1 بیاورید مهره های شما یک خانه بیشتر تاس های 2 و 1 حرکت می کنند.

بسته شدن بازی در تخته نرد

اگر شما تاس را ریختید و عددهای روی تاس را نتوانید بازی کنید نوبت را از دست خواهید داد. حتی اگر تمام مهره های شما داخل جریان بازی باشند. مثلا تاس را می ریزید و عدد جفت 1 می آید . عدد 1 برای تمام مهره های شما بسته باشد نوبت را از دست می دهید.

بستن خانه ها

با توجه به توضیحات داده شده بهتر است که خانه های تخته را با دو مهره یا بیشتر ببندید تا حریفتان برای حرکت با خانه های پر مواجه شود. حتی می توانید با پر کردن خانه ها مهره های حریف را در قسمت خانگی خود نگه دارید.

شما اگر خانه های زیادی از تخته را به اشغال خودتان در بیاورید احتمال تک ماندن مهره های شما هم بسیار کاهش می یابد.

اگر خانه های زیادی از بازی را اشغال کنید احتمال بسیار بسیار زیاد بازی را خواهید برد. مگر اینکه خیلی بدشانس باشید.

زدن و خوردن در تخته نرد

تا جایی که می توانید سعی کنید مهره های تکی حریف را بزنید و از دور بازی خارج کنید (البته نه زمانی که مهره های تکی زیادی در قسمت خانگی خود دارید).

الویت زدن مهره های حریف با آن هایی است که بیشتر به قسمت خانگی خودشان نزدیک شده باشند. چون حریف تمام تلاشش را می کند و از قسمت خانگی شما عبور می کند و به قسمت خانگی خودش نزدیک می شود که شما مهره اش را می زنید و او باید تمام این مسیر را مجددا طی کند.

سعی کنید مهره های حریف که در قسمت خانگی شما هستند را با ریسک نزنید. مگر اینکه برای زدن آن برنامه ای داشته باشید.

قسمت پایانی ، خارج سازی نهایی مهره ها از بازی

در تخته نرد کسی پیروز است که بتواند ابتدا تمام مهره ها را به خانه ببرد و زودتر مهره ها را از زمین بازی خارج کند.

برای خروج مهره ها هم باید با تاس ها عدد مناسب بیاورید. مثلا اگر 6 و 3 آمد باید از خانه شماره 6 یک مهره و از خانه شماره 3 یک مهره دیگر به بیرون ببرید. اگر خانه شماره 6 خالی بود می توانید از خانه شماره 5 به بیرون ببرید. اگر هم خانه شماره 3 خالی بود و خانه بعد از 3 یعنی 4 ، 5 یا 6 پر بود ، نمی توانید از خانه های 1 یا 2 مهره ای را خارج کنید و باید از خانه های بعد از 3 در زمین 3 خانه به جلو بروید.

شما زمانی اجازه خارج کردن مهره ها را دارید که تمامی مهره های خودتان داخل قسمت خانگی شما باشند.

در پایان کسی که 15 مهره را بیرون ببرد برنده بازی است.

اگر در خارج کردن مهره ها جفت شش بیاورید می توانید از دورترین خانه 4 مهره از زمین بازی خارج کنید.

اگر در خانه شماره 6 چهار مهره یا بیشتر داشتید و در خانه شماره 5 هیچ مهره ای نداشتید ؛ تاس بریزید و جفت 5 بیاید باید 4 مهره ای که در خانه شماره 6 قرار دارد را بازی کنید و به خانه شماره یک ببرید و نمی توانید از بازی خارجشان کنید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
    • - لطفا فارسی بنویسید.