انواع نظریه در مورد انقراض دایناسورها

فرشاد سعیدزاده پنجشنبه 12 اسفند 1400 - 18:40
انواع نظریه در مورد انقراض دایناسورها
درباره اینکه دایناسورها چگونه منقرض شدند نظریه های متفاوتی وجود دارد که معروف ترین آنها برخورد یک شهاب سنگ بزرگ با زمین است. شکل های دیگری از انقراض دایناسورها مطرح شده است که در این مقاله قرار است به صورت کوتاه و خلاصه به بررسی آنها بپردازیم.

نظریه برخورد شهاب سنگ با زمین

این مورد شناخته شده ترین نظریه و تئوری درباره انقراض دایناسور ها است. داستان این تئوری از این قرار است که:

حدود 66 میلیون سال پیش شهاب سنگ بزرگی با زمین برخورد کرد و باعث شد خاکستر و مه بزرگی سراسر کره زمین را فرا بگیرد. این خاکستر ها مانع رسیدن نور خورشید به زمین شده بودند و زمین به شدت تاریک شده بود. به خاطر نرسیدن نور خورشید به زمین گیاهان توانایی فتوسنتز نداشتند و همچنین روی زمین یک زمستان طولانی و سراسری به وجود آمده بود. بنابراین گیاهان به طور کامل از بین بودند و دایناسورهای گیاه خوار دیگر نمی توانستند تغذیه کنند و رفته رفته گیاه خواران از بین رفتند. به خاطر از بین رفتن دایناسورها گیاه خوار گوشت خواران هم با مشکل تغذیه روبرو شدند و اینگونه بود آخرین دایناسورها هم از بین رفتند. عدم وجود تغذیه کافی و سرمای شدید دلیل انقراض دایناسورها شده بود.

این نظریه توسط تیم لوئیس آلوارز مکزیکی با مشاهده دهانه ای بزرگ در شبه جزیره یوتاکان مطرح شد.

انقراض دایناسورها توسط خودشان

دایناسورهای گوشتخوار از دایناسورهای گیاهخوار تغذیه میکردند. اما بعد از مدتی تعداد آنها زیاد شد و آنها هم نیاز به غذای بیشتری داشتند. پس علاوه بر خود دایناسورهای گیاهخوار از تخم های آنها را نیز تغذیه می کردند. پس نسل دایناسورهای گیاهخوار از بین رفت و دیگر غذایی برای گوشتخوارها باقی نمانده بود. رفته رفته دایناسورهای گوشتخوار هم کمتر و کمتر شدند تا اینکه به طور کامل نسل آنها منقرض شد.

انقراض دایناسورها توسط انسان ها

انسانها برای زندگی روی زمین با یک چالش روبرو بودند و آن هم حضور دایناسورها بود. انسانها که دایناسورها را یک تهدید به حساب می آوردند شروع به مبارزه با دایناسورها کردند و آنها را شکست دادند و تبدیل به حاکمان جدید روی زمین شدند.

نتیجه گیری

هیچکدام از نظریه ها بالا حتی نظریه شهاب سنگ را نمی توان با اطمینان ثابت کرد. بنابراین اینها همه احتمالاتی است که توسط افراد مختلف مطرح شده و هیچکدام از آنها را نه می توان رد و نه می توان تایید کرد.

بسیاری از تئوری های دیگر هم هستند که با همین شرایط رو به رو هستند. یعنی نه قابل تایید و نه قابل رد کردن هستند.

در این مطلب از اصطلاحات علمی سخت و تخصصی استفاده نشد تا مطالعه آن خسته کننده نباشد. همچنین در تلاش بودم که مطلبی خلاصه نوشته باشم. امیدوارم مورد پسدنتون باشه.

نظرات
    انواع نظریه در مورد انقراض دایناسورها
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
    • - لطفا فارسی بنویسید.