آموزش قوانین بازی تنیس روی میز _ پینگ پنگ

توسط
آموزش قوانین بازی تنیس روی میز _ پینگ پنگ
پینگ پنگ ورزشی است که روی یک میز انجام و می شود و به آن تنیس روی میز هم می گویند. برای انجام بازی پینگ پنگ به 2 نفر یا 4 نفر احتیاج است. بازیکنان با راکتی که در دست دارند به توپ ضربه می زنند و باید توپ را از روی تور وسط میز به سمت میز حریف بفرستند.

نحوه انجام بازی تنیس روی میز

دو بازیکن دو طرف میز می ایستند. ابتدا شخص شروع کننده توپ را برمی دارد و به توپ ضربه می زند(سرویس می زند). در سرویس توپ ابتدا باید به زمین خودش برخورد کند و از روی تور بگذرد و با زمین حریف برخورد کند. پس از سرویس توپ فقط باید در زمین حریف برخورد کند و بازیکنان توپ را به زمین یکدیگر می فرستند. این روند ادامه پیدا می کند تا وقتی که یکی از بازیکنان نتواند توپ را از روی تور به زمین حریفش برساند.

در بازی های دو به دو پس از سرویس یک ضربه را که یکی از بازیکنان زد ؛ ضربه بعدی را بازیکن دیگر باید بزند. بازیکنان یک تیم یکی در میان باید به توپ ضربه بزنند.

چگونگی زدن سرویس در پینگ پنگ

توپ در کف دستی که راکت را نگرفته و آزاد است قرار می گیرد. سپس زننده سرویس توپ را به صورت عمودی و بدون چرخش به سمت بالا پرتاب می کند. توپ باید حداقل 16 سانتی متر به بالا برود. وقتی که توپ پایین می آید زننده سرویس به توپ ضربه می زند. طوری که توپ یک برخورد با میز خودش داشته باشد و یک برخورد با میز حریفش (در بازی های دو به دو سرویس باید در نیمه راست زمین سرویس زننده و دریافت کننده برخورد کند).

ضربه سرویس باید از پشت خط انتهایی میز خودی زده شود و تا زمانی راکت و توپ با هم برخورد نکردند توپ باید بالاتر از سطح بازی و پشت خط پایانی میز زننده سرویس قرار داشته باشد.

در صورتی که داور در صحیح بودن سرویس شک داشت می تواند به زننده سرویس اخطار بدهد، اما امتیازی برای به حریفش داده نخواهد شد. در صورتی که مجددا داور در صحیح بودن سرویس شک کرد ، یک امتیاز به دریافت کننده سرویس  می دهد.

اگر هنگام سرویس توپ با خط های کناری و لبه میز برخورد کند و تغییر جهت دهد داور به زننده سرویس اخطار خواهد داد. این موضوع برای دریافت کننده سرویس امتیازی نخواهد داشت. 

در صورتی که زننده سرویس آشکارا خطا کند به دریافت کننده سرویس یک امتیاز تعلق خواهد گرفت.

نت

در صورتی که ضربه سرویس صحیح زده شود ، توپ به تور برخورد کند و وارد زمین دریافت کننده سرویس شود ضربه سرویس تکرار خواهد شد.

زمانی که سرویس زده شود و دریافت کننده سرویس آمادگی لازم را برای دریافت توپ نداشت سرویس تکرار می شود.

امتیاز گیری در پینگ پنگ

- حریف نتواند سرویس صحیح بزند

- حریف نتواند برگشت را انجام دهد

- توپ برگشتی حریف با زمین برخورد نکند

- حریف بر سر راه توپ مانع ایجاد کند

- توپ دوبار به میز حریفتان برخورد کند

- حریف با راکت دوبار متوالی به توپ ضربه بزند

- حریف با سطح فاقد لاستیک به توپ ضربه بزند

- حریف میز را حرکت دهد

- هر قسمت از بدن ، لباس و یا راکت حریف با تور برخورد کند

- برخورد حریف با سطح روی میز

- ضربه زدن خارج از نوبت در بازی های دو به دو

این قوانین شامل حال شما هم هست که برای حریفتان امتیاز درپی خواهد داشت.

گیم ها

بازی دارای 5 گیم 11 امتیازی است. هربازیکن که زودتر به امتیاز 11 برسد برنده گیم خواهد بود. مگر اینکه هردو بازیکن در امتیاز 10 برابر شوند. در اینصورت بازیکنی برنده است که دو امتیاز پی در پی بگیرد و گیم را با اختلاف دو امتیاز تمام کند.

لوازم پینگ پنگ

برای انجام بازی پینگ پنگ به یک سری از لوازم استاندارد نیاز خواهید داشت که شامل:

توپ پینک پنگ

کروی و به قطر 40 میلی متر و وزن استاندارد آن 2.7 گرم است. توپ پینگ پنگ باید مات باشد و منکعس نور نباشد. ضریب ارتجاعی آن 0.94 است و باید مقابل ضربه های محکم و نزدیک به 180 کیلومتر برساعت مقاوم باشد. توپ های پینگ پنگ با رنگ های سفید و نارنجی تولید می شوند.

راکت پینک پنگ

راکت می تواند به هر اندازه و سایزی باشد. راکت باید دارای تیغه ای صاف و محکم باشد. حداقل باید 85% ضخامت راکت از چوب طبیعی باشد. هر طرف راکت که برای ضربه زدن به توپ مورد استفاده قرار می گیرد باید از جنس پلاستیک معمولی آجدار باشد.

راکت و توپ پینگ پنگ

میز پینگ پنگ

میز پینگ پنگ مستطیل است و دارای ابعاد زیر است:

طول: 274 سانتی متر

عرض: 152.4 سانتی متر

ارتفاع میز از زمین: 74 سانتی متر

بلندی تور: 15.25 سانتی متر

میز پینگ پنگ می تواند از هر جنسی باشد، به شرط اینکه وقتی توپ استاندارد از ارتفاع 30 سانتی متر روی میز رها شد به میزان 23 سانتی متر به سمت بالا بیاید. سطح میز باید تیره و مات باشد و نور را بازتاب نکند. وسط زمین در هر طرف یک خط 3 میلی متری قرار دارد که هر سمت را به دو نیم تقسیم می کند( به آن نیم زمین می گویند). دور تا دور میز خطی به عرض 2 سانتی متر کشیده شده است.

میز پینگ پنگ

در زیر می توانید ویدیوی آموزش قوانین بازی پینگ پنگ را مشاهده کنید.

فواید ورزش پینگ پنگ

- باعث تقویت هوش و تمرکز می شود

- بدون تنش و برخورد است

- از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری می کند

- از زانو درد ، کمر درد و آرتروز جلوگیری می کند

- هر دو نیمکره مغز را درگیر می کند

- از بیماری های روانی و افسردگی به دلیل نشاط آور بودن جلوگیری می کند

- باعث تیزبینی می شود

- کنترل مغز بر سایر اعضای بدن را تقویت می کند

- به خاطر سرعت بالای بازی عکس العمل شما را بالا می برد


منبع متن

ویکی پدیا

منبع فایل ویدیویی

سایت استودیو ورزش

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
    • - لطفا فارسی بنویسید.